10. Which equation to represent the following sentence: Two pounds of nuts costs x dollars per pound and four pounds of chocolat

Question

10. Which equation to represent the following
sentence: Two pounds of nuts costs x dollars per
pound and four pounds of chocolate costs $3 per
pound combining to a total amount of $20.
A. 2x + 60 = 4
B. 2(x + 4) = 20
C. 2x + 12 = 20
D. 2(x + 12) = 20
levis

in progress 0
Bella 2 weeks 2021-09-13T13:19:21+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-09-13T13:20:39+00:00

    Answer:

    C

    Step-by-step explanation:

    0
    2021-09-13T13:21:15+00:00

    Answer:

    c

    Step-by-step explanation:

    c

Leave an answer

Browse
Browse

27:3+15-4x7+3-1=? ( )