A 16 oz. package of brown rice costs 79 cents and 32 oz. package of white rice costs $3.49. Which package is a better deal?​

Question

A 16 oz. package of brown rice costs 79 cents and 32 oz. package of white rice costs $3.49. Which package is a better deal?​

in progress 0
Ruby 2 weeks 2021-11-20T16:14:48+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-11-20T16:16:25+00:00

    Answer:the brow

    Step-by-step explanation: you can just make the brown rice weigh as much as the white, 32 or 16.(16×2 is 32 and 32/2 is 16). 79 plus 79 is 1.68. Making the 32 oz of brown 1.68. Showing that the brown is cheaper.

    0
    2021-11-20T16:16:45+00:00

    Answer:

    A 16 oz. package of brown rice for 79 cents is better deal.

    Step-by-step explanation:

    79 cents/16 oz≈4.94 cents / oz – 1st package

    349 cents/32 oz≈10.91 cents/oz – 2 nd package

    For the second package price per oz is more. So 1st package is better deal.

Leave an answer

Browse
Browse

27:3+15-4x7+3-1=? ( )