A bag of pecans costs $3.84. If each bag contains 40 pecans, how much would one pecan cost? ​

Question

A bag of pecans costs $3.84. If
each bag contains 40 pecans,
how much would one pecan cost?

in progress 0
Katherine 21 mins 2021-11-23T14:03:20+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-11-23T14:04:47+00:00

    Answer:

    10.4 cents

    Step-by-step explanation:

    40 pecans/$3.84 gives you pecans per dollar

Leave an answer

Browse
Browse

27:3+15-4x7+3-1=? ( )