A BOX OF 7 ITEMS COSTS $20.79. FIND THE COST OF EACH ITEMS, A.$0.30 B.$6 C.$0.03 D.$3

Question

A BOX OF 7 ITEMS COSTS $20.79. FIND THE COST OF EACH ITEMS,

A.$0.30

B.$6

C.$0.03

D.$3

in progress 0
Faith 2 weeks 2021-09-09T11:03:52+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-09-09T11:05:42+00:00

    Answer:

    D. $3.

    Step-by-step explanation:

    We have been given that a box of 7 items costs $20.79. We are asked to find the cost of each item.

    To find the cost of each item, we will divide total cost by total number of items.

    \text{Cost of each item}=\frac{\$20.79}{7}

    \text{Cost of each item}=\$2.94142857

    Upon rounding our answer to nearest dollar, we will get:

    \text{Cost of each item}\approx\$3

    Therefore, the cost of each item will be approximately $3 and option D is the correct choice.

Leave an answer

Browse
Browse

27:3+15-4x7+3-1=? ( )