A gallon of moo Milk cost $4.32 What is the price,in dollars,of an 4 ounce glass of Moo Milk

Question

A gallon of moo Milk cost $4.32 What is the price,in dollars,of an 4 ounce glass of Moo Milk

in progress 0
Athena 1 week 2021-09-15T19:40:08+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

  1. Ava
    0
    2021-09-15T19:41:09+00:00

    Answer:

    4 ounces cost =$0.135

    Step-by-step explanation:

  2. Ava
    0
    2021-09-15T19:41:14+00:00

    4 ounce glass of milk will cost $0.135

    Step-by-step explanation:

    one gallon of milk costs = $4.32

    1 gallon = 128 ounces

    128 ounces = $4.32

    1 ounce = \frac{4.32}{128} = \$0.03375

    For 4 ounces = 4*price per ounce

    4 ounces cost = 4*0.03375

    4 ounces cost =$0.135

    4 ounce glass of milk will cost $0.135

    Keywords: unit rate, multiplication

    Learn more about multiplication at:

    • brainly.com/question/8628615
    • brainly.com/question/8811218

    #LearnwithBrainly

Leave an answer

Browse
Browse

27:3+15-4x7+3-1=? ( )