An ice cream shoppe makes $15 for every 4 milkshakes they sell. If they made $71.25 and one hour on milkshakes how many did they sell?​

Question

An ice cream shoppe makes $15 for every 4 milkshakes they sell. If they made $71.25 and one hour on milkshakes how many did they sell?​

in progress 0
Camila 6 days 2021-09-14T23:30:08+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-09-14T23:31:14+00:00

    Answer:

    19

    Step-by-step explanation:

    Given that for every 4 milkshakes sold we get $15.

    ⇒ 1 milkshake cost = 15 ÷ 4 = $3.75

    So, if they made $71.25 in one hour then the number of milkshakes sold

    = 71.25 ÷ 3.75

    = 19

    0
    2021-09-14T23:31:43+00:00

    Answer:

    ✨19 Milkshakes✨

Leave an answer

Browse
Browse

27:3+15-4x7+3-1=? ( )