At a market Denine buys a bag of 6 mangoes for 15 pesos. What is the unit price for 1 mango?​

Question

At a market Denine buys a bag of 6 mangoes for 15 pesos. What is the unit
price for 1 mango?​

in progress 0
Amelia 3 weeks 2021-09-24T06:13:13+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-09-24T06:14:34+00:00

    Answer:

    2.5 pesos/mango

    Step-by-step explanation:

    You are looking for the price per mango. “Per” means to divide.

    Price per mango means to divide the price of all the mangoes by the number of mangoes.

    (15 pesos)/(6 mangoes) = (5 pesos)/(2 mangoes) = 2.5 pesos/mango

Leave an answer

Browse
Browse

27:3+15-4x7+3-1=? ( )