Connie has to solve the following problem 5 boxes of cereal costs $12.50. How much will 18 boxes cost Choose EVERY proportion Conn

Question

Connie has to solve the following problem
5 boxes of cereal costs $12.50. How much will 18 boxes cost
Choose EVERY proportion Connie could use to solve this problem

in progress 0
Iris 2 weeks 2021-10-11T18:00:24+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-10-11T18:01:40+00:00

    Answer:

    $45

    Step-by-step explanation:

    $12.50÷5=$2.50

    $2.50×18=$45

    or

    12.50/5=n/18

    0
    2021-10-11T18:01:49+00:00

    Answer: Cost of 18 boxes is $45.

    Step-by-step explanation:

    Since we know that

    Cost of 5 boxes of cereal = $12.50

    We will use “Unitary method”:

    Cost of 1 box of cereal is given by

    \dfrac{12.50}{5}\\\\=\$2.5

    So, Cost of 18 boxes would be

    \$2.5\times 18\\\\=\$45

    Hence, cost of 18 boxes is $45.

Leave an answer

Browse
Browse

27:3+15-4x7+3-1=? ( )