Jesse wanted to buy some lettuce that sells for $ 0.52 per pound. How much will Jesse spend on 1.3 lbs. of lettuce? A single head weighs 14

Question

Jesse wanted to buy some lettuce that sells for $ 0.52 per pound. How much will Jesse spend on 1.3 lbs. of lettuce? A single head weighs 14 oz how much will one head of lettuce cost?

in progress 0
Kaylee 2 days 2021-09-14T23:27:48+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-09-14T23:28:52+00:00

    Answer:

    Jesse will spend 0.68$ for 1.3 lbs of lettuce. Jesse will spend about 0.46$ on a single head of lettuce.

    Step-by-step explanation:

    0
    2021-09-14T23:28:53+00:00

    Answer:

    $0.68 for 1.3 pounds of lettuce

    $0.46

    Step-by-step explanation:

    Multiply .52 by 1.3 since its $0.52 per pound,

    0.52*1.32 – 0.676

    Since its money round to the nearest cent, so its $0.68

    1 pound = 16 ounces

    So first you have to find how much it costs for 1 ounce.

    So divide 0.52 by 16

    0.52/16 = 0.0325 for one ounce

    Then multiply 0.0325 by 14 since its 14 ounces.

    0.0325*14 = 0.455

    Then round to the nearest cent since its money, so its $0.46

Leave an answer

Browse
Browse

27:3+15-4x7+3-1=? ( )