Kylie and her children went into a bakery and she bought $10 worth of donuts and brownies. Each donut costs $1.25 and each brownie costs $2.

Question

Kylie and her children went into a bakery and she bought $10 worth of donuts and brownies. Each donut costs $1.25 and each brownie costs $2.50. She bought twice as many donuts as brownies. Determine the number of donuts and the number of brownies that Kylie bought.

in progress 0
Katherine 1 week 2021-09-11T03:27:11+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-09-11T03:28:19+00:00

    Answer:

    4 donuts and 2 brownies

    Step-by-step explanation:

    Guess and check

    2 donuts –> $2.50

    1 brownie –>$2.50

    Since the amount of donuts is double,

    we try :

    4 donuts –>$1.25(4) = $5

    2 brownies –> $2.50(2) = $5

    0
    2021-09-11T03:28:38+00:00

    Answer:

    she bought 4 donuts and 2 brownies.

    Step-by-step explanation:

    This is a question on simultaneous equations where two variable are given with two or more relational equations. if she bought $10 worth of donuts and brownies, and each donut costs $1.25 and each brownie costs $2.50.

    Then,

    1.25d + 2.50b = 10 where d and b are the numbers of donuts and brownies purchased respectively.

    if She bought twice as many donuts as brownies, then

    d = 2b

    Therefore,

    1.25(2b) + 2.50b = 10

    5b = 10

    b = 2

    d = 2 × 2 = 4

    Hence she bought 4 donuts and 2 brownies.

Leave an answer

Browse
Browse

27:3+15-4x7+3-1=? ( )