One package of blueberries costs $3. How many packages of blueberries can you buy for $9?​

Question

One package of blueberries costs $3. How
many packages of blueberries can you buy
for $9?​

in progress 0
Ariana 2 weeks 2021-09-09T10:16:19+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-09-09T10:17:23+00:00

    Answer:

    3 packages

    Step-by-step explanation:

    Since you can buy a package for $3, and you only have $9, how many $3 can you fit? Only 3. In conclusion, you can only buy 3 packages.

    0
    2021-09-09T10:18:14+00:00

    Answer:

    3 packages

    Step-by-step explanation:

    To find how many packages you can buy for $9, you have to divide 9 by 3.

    Since each package costs $3.

    So, 9/3 = 3

    So you can buy 3 packages of blueberries.

Leave an answer

Browse
Browse

27:3+15-4x7+3-1=? ( )