Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?

Question

Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?

Jackrabbits are capable of reaching speeds up to 40 miles per hour. How fast is this in feet per second? (Round to the nearest whole number.)

5,280 feet = 1 mile

in progress 0
Jade 1 week 2021-10-11T20:05:54+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-10-11T20:07:48+00:00

    Answer:

    80ยข\lb.; 58 667\1000 ft.\sec.

    Step-by-step explanation:

    Divide the cost by three; multiply 40 by 1.466675.

Leave an answer

Browse
Browse

27:3+15-4x7+3-1=? ( )